Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod TomiDomi » 22 úno 2023 19:13

Zdravím

Dnes mi došel koupený Ultrastar HC510 10TB. Byl to poslední kousek na skladu. Heliem plněný za cca 5300 Kč. Co jsem zjistil z netu tak se měl přestat vyrábět někdy v půlce roku 2020 (a možná jsem viděl i 2021 kousek někde na netu...?). Každopádně ano, očekával jsem že tento poslední skladový kousek bude starý (ta půlka 2020), bohužel jsem nečekal že bude AŽ TAK STARÝ (!)... Můj kousek byl vyroben podle data na samotném HDD štítku na začátku Prosince 2018 (!!).

Tzn. je to 4 roky a 3 měsíce starý HDD (!). Můj kousek je stále "zatavený" v tom antistatickém sáčku a byl prodáván jako nový kus... Tím pádem tento "nový/starý" disk někde ležel 4 roky a 3 měsíce (!) "zapomenut" ve skladu. Za 4 roky asi nikdy nebyl ani jednou v PC a spuštěný... Disk jsem zatím ani NEinstaloval do PC (nemám čas) a ani ho nevybaloval z toho antistatického sáčku a trochu přemýšlím že ho pošlu rovnou zpátky (vrácení do 14ti dní).

Chci se zeptat: To že disk 4 roky někde ležel "ladem" ani jednou nespušten - nebude to problém?
Nedegraduje to jeho budoucí životnost...? Mám problém uvěřit že ty 4 roky total unpowered leženo ladem mu nijak neuškodily... Co helium, drží stále? Co nějaký "maz", "grease" lubrikant, whatever co se v disku používá, "nevyschl/neztvrdl" ("nepoškodil se")...? Co jinak ostatní části disku... Jsem laik ale prostě mám problém uvěřit že 4 roky ladem mu nijak neublížili...

Jaké s tím máte zkušenosti vy... Myslíte že "lifespan" disku NEBYL absolutně nijak výrazně zkrácen těmi 4 roky totálně ladem...? Poslali byste takový disk rovnou zpátky...? (u CPU, RAM atd. bych to neřešil ale u magnetického HDD)...?

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53747
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2023 20:17

Samozrejmne ze byl prodavan jako novy kus, vzdyt to je novy kus. Nebo myslis ze vse co se prodava
je vyrobene v poslednim pul roce? Ted uz je jasne, proc ten disk byl tak levny, kdyz se prodaval bezne
za vyssi cenu a neni nikde jinde skladem. Zaruka bez ode dne prevzeti zakaznikem.

Mazivu disk vadi vysoke teploty, pokud by melo vyschnout samo od sebe, budou mit disky reklamovatelnost
blizic se 100%. Funguji i disky stare 30-40 roku, tedy 4 roky jsou nic.

Ja bych udelal to co s kazdym diskem - zapnout do PC a 1 mesic pouzivat pro nedulezita data. Jestli ma nejaky
problem tak se obvykle za ten mesic projevi.

Disk neni vzducholod. Z te helium a nebo vodik utika neustale. Kdyby utekl plyn z disku, je disk na vyhozeni.

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod TomiDomi » 22 úno 2023 22:53

Díky, snad to tedy bude v pohodě.

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2861
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod peta501 » 22 úno 2023 23:16

sam mam v PC pres 13 let stary WD black co ma nabehano pres 12k hodin.

Jak pise petr, roky pro disky zas takovej problem nejsou spis jeho vytezovani, provozni teploty apod.
Problem bych s tim nemel, ale samozrejme zaloha je zaloha.
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53747
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod petr22 » 22 úno 2023 23:52

Moje 13 let stare IronWolfy maji nabehano 76.000 a 81.000 hodin.

Pokud odejde disk tak je to malokdy ze by se neco stalo kvuli tomu ze byl dlouho vypnuty.

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod TomiDomi » 23 úno 2023 17:41

Tak jsem teda ten svuj 10TB zapojil a momentálně dělám pomalé formátování (UNchecked quick format) patition po partition.Toto pomalé formátování by mělo checkovat disk pro chyby.

Jinak teda co mě docela nemile překvapilo jsou ty divnější zvuky... Ty po roztočení disku možná budou ok a jen pro začátek než se disk "rozehřeje používáním" (a třeba za týden dva to už dělat nebude). Co mě ale nemile překvapilo teď, když disk pomalu formátuju je pravidelné docela hlasité "klikání disku"... Jde to fakt docela dost slyšet, nejvíce z disků co jsem zatím měl a mohl slyšet... Je to hlasitější "kliknutí" každých cca 5 vteřin... Docela se bojím že jde o to nechvalně proslulé PWL - "Preventative Wear Leveling":

https://www.youtube.com/watch?v=MQRq3nJmNSk
https://www.youtube.com/watch?v=ksgOgrbRPOo

Je to docela otravné teda... Četl jsem o tom už před výběrem a koupí disku, a ptal se online. Bylo mi řečeno že PWL mají snad všechny nové větší kapacity (10 (i 8?)+ TB HDD). A že se tomu tedy pry nejde vyhnout... Otazka je jestli je to pravda...? A jestli je PWL jako PWL... Protože to moje teďka, předpokládám že to "kliknutí" každých cca 5 sekund je PWL. To moje (asi) PWL je fakt docela otravné...

Mají to vaše disky taky? Je to podobně hlasité a otravné...? (večer/v noci to pak nahraju a postnu). Mají vaše disky taky PWL a je tak časté a hlasité jako v těch videích...?

TomiDomi
nováček
Příspěvky: 25
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod TomiDomi » 24 úno 2023 16:02

Tak jsem to zkusil nahrat ty (PWL) zvuky. Třeba to pomůže i ostatním při rozhodování jaký disk (ne)koupit (já mám UltraStar HC510 (He10) 10 TB (Helium) ... Ale co vím, tak jsou všechny "higher end" WD a Ultrastar disky na tom podobně (ten můj by měl být dokonce snad ještě i z těch tišších)

Nahravano v "pomalem" (UNchecked "quick format") formatovani disku ve Windows 7 (tvorba partition). Pri pomalem/normal (proste ne tom quick) formatovani windows kontroluje i pro chyby disku (proto trvá výrazně déle než quick format). V nahravce je rovněž (pro srovnání) - klikání myší a "psaní" na klávesnici (Random stisky kláves)

Nahravano mobilem (Redmi 7a). V ruce, Vzdalenost tak cca co ja vim 50-70cm jak od skrine PC "vpravo" na stole a tak cca 50-70cm od myši klavesnice na stole ("vpředu"/ trochu vlevo od mobilu). Proste relativne ve stejne vzdalenosti (mobil) od obou veci (klavesnice/myš vlevo a PC(disk) vpravo) a cca v urovni/výšce hlavy.

Pustit na vyšší hlasitost:
https://uloz.to/tamhle/xFf6yRfOtTZK#!ZG ... AbpwV4MD==

Zvuky:
01sekund- HDD "tick" zvuk (PWL)
02-06s - Stisky klaves na klavesnici ("psani na klavesnici") (nejaka levna za 120 kc klavesnice) (pro srovnani hlasitosti)
06s -HDD "tick" zvuk (PWL)
07-11s- Klikani myši (pro srovnani hlasitosti)
11s -HDD "tick" zvuk (PWL)
11-19s - Klikani mysi
16s -HDD "tick" zvuk (PWL)
19-26s - Nic (zvuky pozadi - fany (vetraky) PC a genericke huceni pc)
21s - HDD "tick" zvuk (PWL)
26s - HDD "tick" zvuk (PWL)
27-28s - Klikani Mysi
30s - HDD "tick" zvuk (PWL)

Pri nejakých náročnějších operacích (čtení, zápis, z disku na disku, z jineho disku na jiny disk atd.) je to ještě horší (taktéž nahraju později). Toto je jen při pomalem formatovaní. Jde (asi) o PWL (Protective Wear Leveling nebo co), technologii. Pokud vím, tak to disk dělá každých (!!!) 5s pokud je "Iddle"... Myslím a někde jsem četl že když je dlouho disk iddle, tak prejde do spanku nebo co, standby , nevim presny nazev toho rezimu... Pak by to nemel delat... KDyz na něj budete něco kopírovat nebo prostě s diskem pracovat tak zvuky budou ještě častější a intenzivnější (hlasitější). Jakmile "dopracujete", tak by měl disk následně být v tom iddle režimu kdy co 5 sekund kliká otravně ... Následně (po x minutách, nevím kolika) přejde do toho "stand by/sleep" režimu (automaticky) a jedině v tomto režimu máte klid a disk by neměl zadne "klikání" vydávat... Dokud si na něj windows nebo vy "omylem" "šáhnete" a pak to začne nanovo...

Mě to přijde DOST otravne a to jsem někdo kdo hlučnost PC (větráky, disky atd.) skutečně nikdy nijak neřešil, nepozoroval, bylo mu to jedno atd... Takže NENAROCNY uzivatel... A toto vadí i mě... Asi bych do podobného disku už znovu nešel... Jenže ony to prý mají všechny "higher end disky", určitě WD, pry to mají i Toshiby a Seagate... Je otázka jak moc otravné a hlučné to PWL je u nich... (?) (má někdo nějaké srovnání/zkušenost s tím co slyší v tom audio souboru co jsem nahrál)?

Pokud to nechcete, musíte jít pod "Higher end" disky, tzn. u WD to jsou Red a Blue (a Purple) a tezko rict jestli ty vyšší kapacity nejsou hlučné i tam... Osobně bych do tohoto disku už nešel a být z města tak to jednoduše vrátím na pobočku prodejny a koupím asi co já vím... WD RED (jenže ty zas mají "jen" 1 milion MTBF vs 2 (2,5) Milion MTBF u higher end), ale za ten kraval mi ten MTBF fakt asi ani nestoji. Toto fakt není vhodné pro disk do PC (pokud nemáte náhodou pc v jiné místnosti- pak je to asi ok).

Delaji to vase 8TB+ disky taky (i od Seagate a Toshiby?)

Uživatelský avatar
ut131313
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 268
Registrován: únor 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zbrusu nový HDD... Ale 4 roky starý (!) (4 roky jen ležel ve skladu - problém nebo ne)?

Příspěvekod ut131313 » 25 úno 2023 09:11

Dělaly. Oba jsem vrátil. Použit Záznam zvuku ve Windows.
HDD Toshiba 16TB - PWL - 2023-02-25.png
PWL - HDD Toshiba 16TB

K tomu velké vibrace ve skříni. Velmi hlučný.
HDD WD My Book 16TB - PWL - 2023-02-25.png
PWL - HDD WD My Book 16TB

K tomu se ještě i při běhu naprázdno natopil na 53°C. A hlavičky se projevovaly prskáním jako, že se v něm něco škvaří. Pocit - kdy se z něj začne kouřit?

Podle mě mají PWL všechny Heliové HDD. ???
PWL - mazání HDD? Podle mě ojebávkový kec. Nejde pouze o to zabránit rozvibrování HDD, aby se nedostal do rezonance, a nezničil se? Záměrným kmitem ramene HDD se původní narůstající vibrace přeruší. ??? Integrováno napevno do FW HDD. WD pravidelně po 5s. Toshiba více náhodně. HDD jsou nekvalitně vyrobeny.

S PWL se musíš u velkokapacitních - Heliových - 10TB+ asi smířit.
Anebo koupit třeba 2 s menší kapacitou - ještě vzduch - do 8TB-.
Můj starý Seagate Expansion Desktop 8TB vzduch to nedělá. Jenom si tiše ševelí - naprázdno - je tichý. Je v něm Barracuda.
Jinak Helium vyprchává. Dávají max záruku 5 let.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nacenění 4 roky starého pc
    od HighEnough » 23 led 2024 19:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    13
    1251
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    24 led 2024 14:53
  • Problém s Wifi-nový NTB Příloha(y)
    od frenkie » 27 říj 2023 16:19 » v Problémy s hardwarem
    29
    3428
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 říj 2023 21:36
  • 20 let starý Fujitsu notebook extrémně nízky jas
    od Lister99 » 12 kvě 2024 02:19 » v Problémy s hardwarem
    6
    1389
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    15 kvě 2024 06:31
  • Nový poskytovatel internetu - nový modem
    od HarryS21 » 28 bře 2024 19:07 » v Sítě - hardware
    4
    2550
    od HarryS21 Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 19:48
  • Nový PC
    od paveluhlir02 » 07 čer 2023 10:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    972
    od paveluhlir02 Zobrazit poslední příspěvek
    07 čer 2023 10:38

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 105 hostů